Wczytuję dane...

Burza w górach - co robić i przeżyć

burzowe niebo

Przypominamy że Najważniejszą kwestią przed jakimkolwiek wyjściem w góry , jest planowanie, tak aby zminimalizować ryzyko natrafienia na burzę oraz co zrobić, gdy mimo wszystko dorwie nas w terenie górskim .

 

Co to tak naprawdę burza? Burza jest zjawiskiem meteorologicznym, któremu towarzyszą intensywne opady deszczu lub gradu oraz wyładowania elektryczne.

Burze podzielić można na konwekcyjne i frontowe z uwagi na przyczynę występowania tego zjawiska. W lecie w Tatrach dominują burze konwekcyjne, czyli wywoływane nagrzewaniem się powietrza i unoszeniem go. Powstanie takiej burzy przypada na godziny popołudniowe., dlatego też zaleca się rozpoczynanie wszelkich wycieczek górskich o jak najwcześniejszej porze, tak aby we wczesne popołudnie powinniśmy schodzić już do schroniska lub doliny.

Drugą Bardzo ważną kwestią jest oczywiście sprawdzenie prognozy pogody przed wyjściem na szlak. Sposobów jest wiele każdy jest dobry, zaczynając od telewizji a kończąc na aplikacji w telefonie . W ten sposób możemy się dowiedzieć, na ile prawdopodobne jest tworzenie się burz w danym rejonie . Na tej podstawie oraz naszych umiejętności  należy dostosować trasę wędrówki. Również w trakcie wycieczki, mając telefon z dostępem do Internetu, możemy sprawdzać na radarach, czy w okolicy nie występują opady deszczu lub burze. Oprócz tego, należy stale obserwować zmieniające się warunki pogodowe – m.in. siłę wiatru i zachmurzenie nieba. 

Jak określić w jakiej odległości od burzy się znajdujemy? Najprostszą metodą jest pomnożenie odstępu czasowego od błysku do grzmotu przez liczbę 332, odpowiadającą prędkości rozchodzenia się dźwięku w powietrzu (332 m/s). Jeśli zatem różnica w czasie pomiędzy błyskiem a grzmotem wynosi 3 sekundy, to burza odległa jest od nas o 1 kilometr. Odgłos grzmotu powinien być już jasnym sygnałem do powrotu do doliny. Lepiej żałować decyzji rezygnacji z dalszej wycieczki, niż nie mieć nigdy szansy jej powtórzyć.

Co zrobić, gdy mimo wszystko burza złapie nas w terenie górskim?

Nawet gdy podjęliśmy szybko decyzję o powrocie, burza może zastać nas w terenie. W takim przypadku należy przerwać schodzenie i poszukać najbezpieczniejszego schronienia. Poniżej znajduje się kilka zasad propagowanych przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :

1. Unikaj odsłoniętych przestrzeni, szczytów, grani, pojedynczych skał czy drzew

2. Oddal się od cieków wodnych (np. wody spływającej żlebem) oraz metalowych ułatwień (łańcuchów, drabinek), stanowiących doskonałe pole do przepływu ładunku elektrycznego

3. Będąc przy skałach, nie opieraj się o nie. Oddal się od skały o co najmniej metr

4. Kucnij i złącz nogi razem. Jeśli to możliwe, odizoluj się od podłoża (np. usiąść na plecaku lub karimacie)

5. Przebywając w grupie, w żadnym wypadku nie trzymajcie się za ręce. Należy rozproszyć się i pozostać w pewnej odległości od siebie, aby w przypadku ewentualnego porażenia ucierpiało jak najmniej osób

 

Jak pomóc osobie porażonej przez piorun?

Może zdarzyć się, że podczas burzy, piorun trafić może w osobę przebywającą niedaleko nas. Posiadając podstawową wiedzę z zakresu pierwszej pomocy możemy uratować komuś życie. Jak zachować się w takiej sytuacji?

1. Sprawdź, czy poszkodowany znajduje się w bezpiecznym miejscu 

2. Sprawdź, czy poszkodowany jest przytomny

3. Zadzwoń po pomoc, wybierając numer 601 100 300 lub 112 i przekaż ratownikowi możliwie jak najdokładniejsze informacje odnośnie stanu poszkodowanego i miejsca wypadku

4. Jeśli poszkodowany oddycha, kontroluj jego stan i zabezpiecz go przed wychłodzeniem

5. Jeśli poszkodowany nie oddycha, rozpocznij akcję akcję reanimacyjną:

a) sprawdź, czy w jamie ustnej poszkodowanego nie ma żadnych przedmiotów (np. resztek jedzenia), jeśli są – wyjmij je

b) przybliż policzek do ust poszkodowanego, obserwując klatkę piersiową. Jeśli przez 10 sekund nie wyczujesz oddechu, rozepnij ubranie, połóż splecione obie dłonie na środku klatki piersiowej i rozpocznij masaż serca. Po serii 30 naciśnięć na klatkę piersiową udrożnij drogi oddechowe (odchylając lekko głowę do tyłu) i wykonaj 2 wdechy. Kontynuuj akcję reanimacyjną do momentu odzyskania oddechu przez poszkodowanego lub przybycia ratowników.

 

Każdego lata w Tatrach dochodzi do wypadków związanych z porażeniem piorunem. Wielu z nich dałoby się uniknąć, gdyby decyzja o przerwaniu wycieczki zapadła we właściwym czasie. Nie lekceważcie burzy w górach. Nie liczcie, że ominie wasz rejon, a piorun trafi gdzie indziej. Nie macie na to żadnego wpływu – w ułamku sekundy piorun może zabić Was lub Waszych towarzyszy. Pamiętajcie, że największą odwagą jest umiejętność rezygnacji z obranego celu.

 

Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych Akademii Górskiej TOPR