Wczytuję dane...

Mocne strony puchu

Mocne strony puchu

Mocne strony puchu

Naturalny puch cieszy się od lat bardzo dobrą opinią, co sprawia że coraz chętniej sięgamy po niego. 

Izolacja cieplna to główny powód, dla którego wybieramy odzież czy śpiwory z wypełnieniem puchowym.  Puch naturalny charakteryzuje się bowiem doskonałymi właściwościami termicznymi. Właśnie dlatego z niego produkuje się sprzęt służący w najbardziej skrajnych warunkach – taki, jak np. śpiwór puchowy Aura Iglo Plus , oferujący zakres temperatur: -32°C/-47°C .

Należy jednak pamiętać, że jakość tej że izolacji zależy wielu czynników. Na co patrzeć i zwracać uwagę ? Oczywiście na odpowiednie parametry :

  • Sprężystość - jednostka: cui lub cuin

    Parametr ten określa zdolność do rozprężania się.  Mówiąc prościej im wyższe wartości tego parametru tym sprężystowść większa i tym mniej puchu potrzeba do zagwarantowania odpowiedniego komfortu cieplnego. Za bardzo dobry puch uznaje się taki o sprężystości powyżej 600 cui a sprężystość powyżej 750 cui klasuje już naprawdę wysoką półkę 

  • Stosunek puchu do pierza

    Kurtki czy śpiwory z wypełnieniem 100 % puchu należą do rzadkości, zawsze występuje on w towarzystwie pierza. Producenci z reguły podają taką informację, w jakich proporcjach użyto obu składników. 

Jeśli chodzi o wagę puchu to kurtki czy śpiwory wypełnione "piórkami" będą zawsze dużooo bardziej lekkie niż jakikolwiek syntetyk.  Nic więc dziwnego, że puch jest tak chętnie wybierany przez zmarzluchów i miłośników minimalizmu. Puch charakteryzuje się też kompresją, dobry puch jest wyjątkowo sprężysty i docenimy to zwłaszcza podczas pakowania i transportu. Sprzęt z pypełnieniem z puchu da się skompresować do niewielkich rozmiarów i to znacznie.

Co do trwałości ... hmm w tym miejscu czas na brutalną prawdę : nic nie jest wieczne i każde wypełnienie się zużywa. Dlatego też ważna jest odpowiednia pielęgnacja odpowiednimi środkami np. Nikwax Down Wash Direct .